Kup w przeciągu:

Jak nie marnować jedzenia latem? 0
Jak nie marnować jedzenia latem?

Marnowanie żywności to poważny globalny problem, na świecie, ale i w Polsce. Czy wiesz, że wg Banków Żywności w Polsce przeciętna rodzina wydaje co roku 2500 zł na żywność, która ląduje w śmietniku? Według statystyk ONZ, co roku w Europie marnuje się około 88 mln ton żywności, a straty z tego tytułu sięgają ok. 143 mld euro. Polska zajmuje pod tym względem niechlubne, piąte miejsce – każdego roku Polacy wrzucają do kosza średnio 9 mln ton żywności wartej ok. 14 mld euro. To blisko 250 kg w przeliczeniu na osobę. Do marnowania żywności przyznaje się średnio co trzeci Polak. Do najczęściej wyrzucanych produktów należą: pieczywo (23,7%), wędliny (12,8%), świeże owoce (12,6%), warzywa (10,9%), mleko (9,8%). 

Połowa z nas odrzuca to, co inni uważają za niezbędne do przetrwania. Problem odpadów to także problem środowiskowy – wytworzenie każdego grama żywności wiąże się z kosztami zużytej do produkcji wody i paliwa, czyli m.in. koszty ponoszone przez naszą planetę. Dlatego musimy uważać, aby nie marnować i znajdować sposoby, aby robić to jak najrzadziej. Znamy kilka dobrych i sprawdzonych sposobów na rozpoczęcie, bo nikt nie oczekuje od nas, że będziemy w tym od razu mistrzami, bo jak wszystkiego innego, musimy się tego nauczyć..

Aby rozpocząć zmiany, należy sprawdzić i wybrać ten, który jest najłatwiejszy do wdrożenia lub z różnych powodów najbliższy nam spośród kilku patentów. Niezależnie od tego, czy będzie to robienie listy zakupów, czy sprzątanie lodówki, to Twoja decyzja i pamiętaj, że nie potrzebujemy małej grupy, aby zrobić coś wielkiego dla planety, co ważniejsze, jest nas więcej, nie możemy tego zrobić. wszystko idealnie. 

 

 

 

 

 

Kilka naszych propozycji:

Oblicz, ile jedzenia będziesz potrzebować.

Planując, kupując lub tworząc menu na kilka następnych dni, zastanów się, ile osób musisz nakarmić, ile i jakiego rodzaju produktu używasz najczęściej oraz czy masz ochotę to zjeść. Sprawdź szafki, lodówkę, zobacz co masz, nie kupuj z magazynu. Nie ma potrzeby kupowania dwóch bochenków chleba dla 4-osobowej rodziny, chyba że w czwórce jest 2 nastolatków, wtedy dwa mogą nie wystarczyć, ale Ty wiesz najlepiej.

 

Zaplanuj menu i zrób zakupy

Planowanie – klucz do sukcesu! Spróbuj raz w tygodniu ułożyć menu z całą rodziną, a następnie sprawdź, jakich produktów Ci brakuje, aby zjeść to, co zaplanowałeś i zrób listę zakupów. Weź też papier i coś do pisania, zostaw go w widocznym miejscu w kuchni, aby każdy mógł pisać, co chce, a także śledzić, jakie produkty właśnie zjadł. Przed zakupem możesz przejrzeć listę robioną przez kilka dni i skreślić lub dodać brakującą. Wtedy najlepiej skopiować go na swój telefon lub po prostu zrobić zdjęcie, aby mieć pewność, że idąc do sklepu, nie zapomnisz listy i kupisz dokładnie to, czego potrzebujesz. z.

Przechowywanie zgodnie z instrukcją

Przechowywanie nie jest łatwe, ale też nie takie trudne, trzeba się tego po prostu nauczyć, najlepiej w praktyce. Naklejki, które możesz umieścić na lodówce, opisują półki i podpowiedzą domownikom, co przechowywać, co może się przydać. Warto wiedzieć, że odpowiednio organizując produkty w lodówce, możemy maksymalnie wydłużyć ich trwałość. Jak to zrobić?

Górna półka (ok. 8°C): mleko, kefir, przetwory, przetwory śliwkowe i dżemy

Środkowe półki (ok. 4-7°C): nabiał, ryby, mięso, kawałki mięso, tłuszcze

Szuflady dolne (ok. 7-10°C): warzywa, owoce, soki

Półki boczne (ok. 10°C): jajka, masło, soki, napoje, sosy, przetwory

Ważne jest także to, jak przechowywać w lodówce produkty konserwowe i tutaj również polecamy skorzystać z porad znalezionych w sieci. Poświęcenie trochę czasu na znalezienie tych informacji pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu na zakupach, gdy źle przechowywane produkty psują się....

Regularnie porządkuj szafki i lodówkę

Każdy z nas ma inne sposoby przechowywania – jeden lubi pakować wszystko do słoików, drugi woli trzymać produkt w opakowaniu, w którym został kupiony. Warto jednak od czasu do czasu sprawdzić, co tak naprawdę mamy w szafce czy lodówce i najlepiej zrobić to przed kolejnym zakupem! Prawidłowe ułożenie produktów w szafkach, np. różnych rodzajów ryżu czy zbóż obok siebie, pozwala nam szybko poruszać się po naszych magazynach i łatwiej jest nam sprawdzić, co mamy, a czego brakuje… Podczas produkcji. listę, przed kolejnymi zakupami sprawdź swój stan magazynowy, a także sprawdź daty ważności swoich produktów, jeśli znajdziesz produkty, które wkrótce stracą ważność, wykorzystasz je w pierwszej kolejności, przybliżysz je, abyś mógł je najpierw dostać w swoje ręce. 

 

Najpierw użyj otwarte produkty

Otwarte produkty warto trzymać blisko siebie, aby mieć do nich dostęp w pierwszej kolejności. Można je przechowywać w osobnej szafce, a produkty oryginalnie zapakowane jako zapasowe osobno, dzięki czemu łatwiej i szybciej coś znajdziesz, ale co ważniejsze, używanie otwartych produktów to przede wszystkim mniej odpadów. Jeśli przyjrzeć się bliżej lodówce, znanym i sprawdzonym sposobem wykorzystania otwartych produktów po raz pierwszy jest przechowywanie ich w jednym miejscu. Może stanowić część pojedynczej półki lub odpowiedniego pojemnika w lodówce zawierającego np. wszystkie otwarte sery. Zmniejsza to ryzyko otwarcia kolejnego produktu, a starsze dzieci, które samodzielnie gotują, szybciej znajdą to, czego szukają.

Sprawdź babcine metody — zamrażanie, suszenie, konserwowanie

Stosowanie odwiecznych, sprawdzonych metod, które oprócz zera odpadów mają wiele korzyści, w tym oszczędność czasu i zdrowia. Jeśli mamy mrożone lub konserwowane dania gotowe, rozmrażamy je i odgrzewamy lub odgrzewamy i szybki obiad gotowy. Zdecydowanie ma to przewagę nad szybkim zakupem w lokalnym sklepie – wiemy, co kryje się w jedzeniu i wiemy, że będzie nam smakować! Jak wszystko, istnieją zasady dotyczące zamrażania, suszenia i przechowywania. Zamrozić można właściwie wszystko, łącznie z białkami jaj, ale ważne jest, aby wkładając coś do zamrażarki, dokładnie opisać, co to jest i podać datę, abyśmy mieli pewność, że nasze mrożone produkty nie pozostaną w zamrażarce. za długo długi Opisanie tego jest bardzo ważne, ponieważ po rozmrożeniu wymarzony posiłek może okazać się zupełnie inny od tego, czego się spodziewaliśmy - prawie jak koperek w pudełku po lodach Konserwowanie natomiast to dobry sposób na przygotowanie gotowego posiłki. , np. w przypadku zup lub gulaszu wystarczy je przenieść do wrzącego (czystego i wysterylizowanego) słoika, szczelnie zamknąć i odwrócić. Jeśli nic nie wypłynie, gotowe danie można przechowywać w lodówce do 7 dni. Dla bezpieczeństwa i dłuższej żywotności można go także pasteryzować w sposób tradycyjny, czyli po przelaniu do słoika włożyć do przykrytego tkaniną garnka wypełnionego wodą nie więcej niż do ¾ wysokości słoika i następnie zagotować To. nad. na małym ogniu przez 30 minut. Mamy też sprawdzoną metodę konserwowania - pasteryzację w piekarniku. Przygotowane słoiki wkładamy do zimnego piekarnika i ustawiamy temperaturę na 140 stopni, po 40 minutach wyłączamy piekarnik i czekamy. to, co jest w środku, ochładza się i gotowe! Suszenie produktów babcinymi metodami jest chyba najtrudniejsze i najłatwiejsze, jeśli mamy do tego specjalną suszarkę. Można też dłużej korzystać z piekarnika nagrzanego na 35-45 stopni, jednak nie jest to szczególnie ekonomiczne rozwiązanie. Suszone owoce lub warzywa przechowuj w papierowej torbie, potrzebują powietrza. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium